Top
23 мар.

Кои храни са въглехидрати?

Това са най-голямата група от хранителни продукти, която приемаме. Основна функция на въглехидратите е да осигуряват енергия за жизнените процеси на организма. Тяхното смилане започва още в устната кухина, бързо се усвояват и дават енергия. Но когато са в повече и енергията не може да се усвои напр. вечер, те се натрупват под формата на енергиен запас или по друг начин казано се превръщат в мазнини по тялото.

Въглехидратите могат да се разделят на полезни и такива, които трябва да се използват умерено.

 

Зеленчуци

Зеленчукът представлява ядивната част от растение, която е различна от сладък плод или ядка. Зеленчуците регулират дейността на храносмилателната, нервната система, и на жлезите с вътрешна секреция. Системното им консумиране повишава жизнеността и трудоспособността на човека, а съдържащите се в някои от тях фитонциди, лекуват редица болести с бактерицидните си свойства.

 

Зеленчуците се ядат сурови на салата или сготвени-сварени, задушени на пара, печени, пържени. Могат да се изсушат, замразят, консервират, мариноват и да се направят на туршия. Да се приготвят зеленчукови пюрета и сокове.

 

Зеленчуците се разделят на няколко групи според използваната им част.

Плодови зеленчуци- Домат, Пипер, Патладжан, Краставица, Зелен фасул, Зелен грах, Зелена бакла, Бамя, Тиквичка, Тиква.

Пъпкови зеленчуци- Брюкселско зеле, Каперси.

Листни зеленчуци- Зеле, Спанак, Маруля, Салата „Айсберг“, Рукола, Лапад, Коприва, Магданоз.

Листно-стъблени зеленчуци-Карфиол, Алабаш, Броколи, Артишок.

Луковични зеленчуци-Лук, Чесън, Праз.

Кореноплодни зеленчуци-Морков, Магданоз, Репички, Ряпа, Гулия, Червено цвекло, Целина, Пащърнак.

Клубеноплодни зеленчуци-Картофи, Батати.

 

Плодове и плодови сокове

Плодове- Банани, Киви, Ябълки, Круши, Ананас, Пъпеш, Диня, Лимони, Портокали, Грейпфрут, Мандарини, Череши, Сливи, Малини, Ягоди, Къпини, Праскови, Кайсии, Грозде, Кестени и др.

Плодовете се ядат сурови, направени на смути или изцедени на сок. Чрез топлинна обработка от плодовете се приготвят сладка, желета, мармалади и конфитюри. Могат да се изсушат, замразят или да се направят на компот. От някои плодове се приготвят алкохолни напитки като вино и ракия. От плодовете на маслината се прави зехтин, а от ябълките може да се направи ябълков оцет.

 

Бобови зърнени храни– Грах, Боб, Леща, Нахут, Соя, Бакла.

Тъй като тези храни се варят, когато се готвят са известни под общото наименование „варива“. Бобовите храни са много полезни, те са с високо съдържание на протеини, но въглехидратите в тях са повече и затова са в тази група. Соята се използва като растителен заместител на месото и млечните продукти. Нахутът, печен се нарича леблебия или страгали.

 

Зърнени житни храни– Пшеница (Други видове пшеница са -Спелта, Еднозърнест лимец, Двузърнест лимец, Твърда пшеница за производството на грис, Камут), Ечемик,  Ръж, Овес, Царевица, Тритикале, Сорго, Просо, Ориз, Елда, Киноа.

Това са растения от семейство Житни, които са култивирани от човека и използвани днес за осигуряване на прехраната на значителна част на човечеството. Всички те образуват съцветие  „клас“ или  „метлица“, на което плодовете представляват зърно.

Зърната могат да се се използват цели като се накиснат, сварят или да се смелят на грис или брашно. От царевицата се правят пуканки.

 

Хляб и тестени изделия

Тестени продукти са всички изделия, които се приготвят от тесто. Това са всички видове Хляб, Питки, Погачи, Козунаци, Сухари, Галета, Гризини, Крекери, Солети.

Тестени полуфабрикати:

– Макаронени изделия (Юфка, Макарони, Спагети, Фиде, Кускус).

– Полуготови листни изделия (Кори за баница) и полуготови ястия (Баници, Пици).

– Готово тесто за пици, мекици и готови смеси за хляб, палачинки, бухти.

 

Тестени закуски-Пирожки, Палачинки, Катми, Кифли, Тутманици, Гарнирани питки и др.

 

Захарни изделия

Сладки изделия, които са продукт на хранителната промишленост и се предлагат в опакован вид, се наричат захарни изделия. Това са всички видове Вафли, Бонбони, Шоколади, Рула, Бисквити. Сладкарски изделия са тези, които се приготвят в домашни условия, или се предлагат прясно приготвени в специализираните заведения за хранене (сладкарници, кафенета, ресторанти). Това са Торти, Сладкиши, Кексове, Пайове, Кремове, Курабии, Мъфини и др.

Захарните и сладкарски изделия трябва да се консумират умерено, поради високото им съдържание на рафинирана захар. Те рязко повишават инсулина в тялото, създават приятно усещане, по късно последвано от чувство на умора и са предпоставка за натрупване на излишни килограми.

 

Алкохол

Алкохолните напитки се делят на Бира, Вино и напитки с високо алкохолно съдържание, получени чрез дестилация (Ракия, Водка, Уиски, Мастика, Текила и др.) В малки количества алкохолът е полезен. Той разширява кръвоносните съдове, а виното действа като антиоксидант.

В по-големи дози води до токсичност в тялото и сериозно натоварване на черния дроб. Влияе на психиката тъй като алкохолът е психоактивно вещество и оказва ефект на депресант. Действа върху говора като в зависимост от изпитото количество се говори повече, по-шумно, завалват се думи, фъфлене. Влияе на централната нервна система по много начини: забавя се обработването на информацията, постъпваща от сетивата, възпрепятстват се мисловните процеси, движенията стават некоординирани, невъзможност да се пази равновесие, внезапно заспиване и загуба на съзнание. След като изчезне алкохолното опиянение обикновено на другия ден се появява т.н. махмурлук от който страда цялото тяло, но най-вече мозъка. Характеризира се с обща отпадналост, главоболие, гадене, световъртеж, сухота в устата, лошо настроение.

 

Въглехидратите са една голяма част от менюто ни. Зеленчуците и плодовете са полезни. Те са с високо съдържание на вода, ниско калорични и постепенно повишават кръвната захар. Бобовите и житни храни са по-плътни, калорични и създават чувство на ситост. А с останалите въглехидрати-Хляб и тестени изделия, Захарни изделия и Алкохол трябва да се внимава. Това са силно калорични храни с висока плътност, които рязко покачват нивото на кръвната захар в организма и оттам водят до натрупване на подкожни мазнини. Може да се намери по-здравословна тяхна алтернатива или да се приемат в малки количества.

 

Препоръчваме ви още:

Защо се чувстваме дебели, подути и потиснати 

20 прости правила за отслабване

Презапасяване и затлъстяване 

Филми за храненето 

Споделяне
Ключови думи:

Няма коментари

Вашият коментар