Top
12 юли

Най-интересните обекти, създадени на 3D принтер

Триизмерните принтери се използват във всяка област на икономиката: от строителството до медицината и кулинарията. Днес всеки, които иска да създаде продукт, роден от някоя своя мисъл може да го направи, защото вече има как.

 

Какво прави 3D печата толкова харесван и използван все повече и повече?

 Заедно с една от водещите фирми за 3D печат в страната – SIMIA 3D ще ви разкажем за някой от най-интересните обекти, които са създадени на 3D принтер.

 

Но преди това… как функционира триизмерния печат?

За да може да бъде създаден един обект чрез триизмерно печатане, има няколко стъпки, които трябва да бъдат направени. Въпреки, че може да изглежда тривиално, работата с 3D принтер не е много лесна и изисква предварителна подготовка.

 

Първата стъпка за реализацията на триизмерния проект е обектът, който ще се отпечатва. Това става чрез компютърни програми, предназначени за 3D принтери. Проектът трябва да съдържа всички данни: дължина, ширина, дебелина, височина, дълбочина, както и материалите, от които ще бъде изработен.

Когато фазата на проектиране е завършена, компютърният файл се изпраща към триизмерния принтер, за да може да се стартира изграждането на обекта.

 

В следващата фаза триизмерното периферно устройство, което разработва и анализира проекта започва 3D печата.

 

Това са фазите (стъпките) в най-груб вариант, през които преминава изработването на един прототип на 3D принтер. Ако искате да разберете повече (или да поръчате изработка на ваш обект, можете да се свържете със SIMIA 3D.

 

Най-интересните обекти, създадени на триизмерен принтер

1. Паста

Пастата е един от продуктите, който свързваме с Италия и италианската кухня и да си признаем, когато чуем, че някой е успял да направи паста на 3D принтер изглежда малко безумно, но ето че по време на Милан Експо 2015 е била представена паста, която е създадена с помощта на триизмерен печат. Материалите, от които е била изработена са същите, които се влагат в истинската паста: грис от твърда пшеница и вода, а вкусът на „отпечатаната” паста по нищо не се различавал от тази, с която сме свикнали. Единствената разлика била, че вместо производството ѝ да отнеме часове, това станало само за 2 минути.

 

2. Пистолет

Е, това не е нещо, с което можем да се гордеем, но истината е, че невинаги човешкият гений проектира и произвежда полезни неща. Винаги ще има някой, който ще мечтае да произведе оръжия, а един ентусиаст от САЩ е успял да разработи и произведе напълно функциониращо оръжие на 3D принтер.

 

3. Устойчив на бактерии зъб

Медицината като че ли най-много се възползва от триизмерната технология и на практика 3D печата на човешки органи се прилага все повече и повече. Биотехнолози от Калифорния преди известно време успяват да създадат на триизмерен принтер тъкани, които да не бъдат отхвъряни от човешкото тяло. В Холандия пък учените са успели да създадат първия устойчив на бактерии зъб.

 

4. Първия нефрон

Изследвания, проведени в университета в Харвард могат да променят съдбата на болните от бъбречна недостатъчност завинаги. В лабораториите на университета са създали нефрон на триизмерен принтер, който позволява възпроизвеждането на същите характеристики, каквито се срещат в бъбреците. (Нефрона е най-важната част от бъбрека, който филтрира кръвта и „решава” кои хранителни вещества да се абсорбират и кои не).

 

5. Кости, които се регенерират

Откритие, направено от изследователи от САЩ може да промени живота на подрастващите, които са пострадали при катастрофи или други инциденти. Учените са успели да създадат на 3D принтер костни фрагменти, които могат да се регенерират. Супер еластичният материал, който са създали може да се адаптира към всяка ситуация и това се оказва много важно, особено при операциите на деца, тъй като с досегашните протези, при израстването на детето, операциите трябва да се повтарят няколкократно. Ако проектът бъде реализиран успешно, с тъканта, създадена с триизмерно печатане операциите вече няма да са необходими, тъй като костните фрагменти ще се регенерират сами.

 

Споделяне

Няма коментари

Вашият коментар