Top
14 сеп.

Замразяване и съхраняване на храни за бебе

Когато приготвяте храна за бебе използвайте камерата на хладилника, така много ще облекчите готвенето си. Камерата не е необходимо да е голяма, тъй като количествата, които ще замразявате ще са малки.

 

Около 6-тият месец бебето се захранва със зеленчукови и плодови пюренца. Първоначално то хапва по 1-2 лъжички на прием, а после по 125 г или едно малко бурканче бебешка храна. Едно от първите пюрета, които се въвеждат е пюрето от моркови, а морковът присъства и в почти всички смесени зеленчукови и месни пюрета, затова започваме с него.

 

Морковите са чудесни за замразяване, не променят вкуса и консистенцията си. Сварете моркови на пара, за предпочитане са ранните, защото те са най-крехки. Или просто си харесайте моркови от пазара от производител. Най-хубаво е ако имате село и там в дворчето се гледат моркови. Ще ви кажа защо, морковът расте в земята и ако почвата се пръска с химикали или торове морковът поема токсините.

 

Сварените моркови разбийте с пасатор. Може да сложите и малко от водата, използвана при варенето, за да се получи приятно на гъстота пюре. Сложете пюрето в гнездата на формичка за лед. За предпочитане е да се снабдите с такава с капак, за да няма достъп пюрето с въздух. Затворете плътно капака и приберете формата в хладилника. По този начин винаги, когато ви потрябва пюре от моркови просто ще си извадите кубче и ще го размразите на стайна температура. Не използвайте микровълнова фурна за размразяване, защото тя промеря структурата на храната и не затопля равномерно навсякъде. Разбира се, може да замразявате пюрето в стъклени или пластмасови съдчета. По същият начин може да процедирате и с другите зеленчукови пюрета.

 

Тиквата също се въвежда в началото. Тя може да се съхранява сурова, нарязана на парчета. Но няма дълъг срок на годност, добре е в рамките на седмица да се използва, защото по нататък влошава вкусовите си качества, смалява се и отделя много вода. Тиквата може да се замрази и на пюре.

 

Може да замразявате малки плодове като боровинки и малини.

 

Когато се въведат месните пюрета количествата месо, които се влагат на едно хранене са около 20 г. Не е необходимо всеки път да готвите пилешкото, което и без това се сварява доста по-бавно от другите продукти. Купете си птица, за предпочитане свободно гледана и хранена с разнообразна храна, без прием на хормони и антибиотици. Намирането на качествено месо е трудно, но не невъзможно.

 

Нарежете птицата на парчета и сложете всички парчета, заедно с гръбнака в дълбока тенджера. Налейте студена вода и я гответе до готовност. Извадете месото и ако искате може да си приготвите костен бульон като продължите варенето. Обезкостете пилето и нарежете част от месото на малки порции. Сложете ги в отделни пликчета и ги претеглете на кухненска везна, за да са с еднакъв грамаж. Подредете ги в пластмасова кутия. Напишете бележка, какво съдържа кутията, грамаж на пакетче, дата на замразяване. Това ще ви отнеме минута, а ще е много удобно по-нататък. Приберете кутията в камерата. Месото също е идеално за замразяване, но трябва да се използва в рамките на 1-2 месеца.

 

По нататък, когато количествата за порчия станат по-големи може да замразявате индивидуални пликчета със сурово месо за готвене напр. 50, 100, 200 г за пликче. Когато готвите приготвяйте 2 или 3 порции.

 

Ако ви остане излишна порция винаги можете да я сложите в бурканче и да я замразите, за някой ден, когато не ви се готви. Просто ще я размразите и ще имате готова храна. Това е тайният резерв, който кара всяка домакиня да се чувства по-спокойна, че винаги има домашно приготвена храна под ръка.

 

С рибата може да подходите по същият начин, както с месото. Купете риба, която е подходяща, с по-малко кости, лек вкус и аромат. Сварете или я опечете на фурна. Прегледайте я внимателно за костици и отделете най-хубавата част от месото. Сложете го в малки пликчета по 17-20 г порция. Наредете ги в кутия, сложете им бележка и ги приберете в камерата.

 

За предпочитане е когато готвите да използвате замразен грах, вместо от консерва, заради съдържанието на сол. До 1 годинка на бебето не се дава сол, защото се натоварват бъбреците. Изобщо консервираните храни не се препоръчват.

 

Може да замразявате чушки – сурови, бланширани или печени. Само през есента има хубави чушки, затова може да се запасите, за да имате и през зимата. Ако готвите прясно зеле може да замразите 1-2 бурканчета.

 

Имайте предвид обаче, че не всички храни са подходящи за замразяване.

Картофите и богати на нишесте храни променят вкуса си в хладилника. Кисело мляко и изварата не са подходящи за замразяване.

Зеленчуци и плодове с високо съдържание на вода също напр. тиквички, маруля, репички, диня.

 

Може да продължите списъка в коментар.

Благодаря ви, че прочетохте статията. Надявам се да съм ви била полезна.

 

Ако проявявате интерес към темата за детското  хранене може да  харесате страничката ни Бебешка храна, в която периодично публикувам рецепти (0-3 г.)  и да се присъедините към групата ни в Facebook Бебешко и детско хранене, в която има много статии за съвременната детска кухня.

 

Снимка: pixabay.com

 

Прочетохте ли:

Как може да даваме плодове на бебе?

Царевичен грис с круша

Заешка яхния

Споделяне

6 коментара

  • Михаела
    24.04.2019 at 11:50

    Здравейте, предстои ми захранване на бебче и имам въпрос. Имам домашна тиква, сварена и нарязана на парчета в малки бурканчета. Тъй като едно пюре не може да стои по-дълго от два дни в хладилника, въпрпсът ми е дали остатъкът от втория ден мога да прибера във фризера? В началото ще има остатъ защото ще давам по 2-4-6 лъжички на детето. Благодаря предваротелно!

  • Десислава Кирова
    04.06.2019 at 17:28

    Здравейте, направи ми впечатление, че препоръчвате да се размразяват блокчетата с храната на стайна температура. На всякъде срещам статии от педиатри и нутриционисти, които пишат ,че размразяването от фризер или камерата трябва да става в рафтовете на хладилника от предният ден или под течаща студена вода, в специален уред за стопляне на бебешка храна също. Причината, която използват е, че на стайна температура се увеличава растежа на бактериите в нея. Да разбирам ли, че твърденията им са преувеличени и може да се размразява спокойно на стайна температура?

  • Стела
    04.06.2020 at 16:52

    Здравейте имам домашни череши подходящи ши са за замръзване за пюрета

Вашият коментар